William Henry Spencer High School Profile

School Facilities
School Facilities:
Enrollment: 830
Pupil/Teacher Ratio: 20 to 1
School Board District: 3
Representative: Athavia Senior
Number of Classrooms: 65
Number of Computers: 1200 Computers
Number of iPad II’s: 150
Number of iPods: 90
Number of Mobile Wireless Labs: 30
Number of Wireless Access Points: 52 (100% Wireless)
Extracurricular Activities
Extracurricular Activities:
  • Academic Decathlon
  • Anime Club
  • Band
  • Baseball
  • Basketball
  • Beta Club
  • Cheerleading
  • Chess Club
  • Chorus
  • Color Guard
  • Cross Country
  • DECA
  • Drill Team
  • FBLA
  • FCCLA
  • Football
  • Golf
  • John Henrik Clarke Africana Society
  • Majorette Squad
  • Model UN
  • National Honor Society
  • Peer Helpers
  • One Act
  • Rifle Team
  • SADD
  • Soccer
  • Softball
  • Special Olympics
  • Student Government
  • Tennis
  • Thespian Society
  • Track and Field
  • VICA
  • Volleyball
  • Wrestling
  • Yearbook
Special Programs
Special Programs:
  • Academy of Computer Science and Electronic Game Design
  • Auto Service Technology (One of 26 certified programs in the state)
  • Cosmetology
  • JROTC
  • National Honor Society
  • Skills USA
Student Incentive Programs
Student Incentive Programs:
  • Gold Card Award
  • Green Team
  • Principal’s Advisory
  • Honors/Awards Program
  • Honor Roll Picnic
  • Principal’s List
  • Question of the Week
  • Senior Convocation Awards
  • Senior Recognition Program
  • SHS Alumni Association Scholarships
  • SHSAAA Scholarships
  • Student of the Month
  • William Flewellen Spirit Award
Honors/Awards/Grants
Honors/Awards/Grants:
  • State AAA Boys Basketball Final 4 (2005-2006)
  • Academic Decathlon Runner-Up (2006-2007)
  • Partners in Education (PIE) Award (2006-2007)
  • All Bi-City and All State Football Awardees (2007-2008)
  • Critical Thinking Award – ISTE Educational Technology Georgia Movie Academy Gala (2008-2009)
  • Georgia Certificate of Merit
  • Governor’s Cup Award and Grant (2008-2009)
  • Knox Culpepper Award (2007-2008)
  • Kodak Award (2007-2008)
  • JROTC – Best Cadet (2007-2008) Summer Camp
  • JROTC – Female Cadet Winners – Society of the 173D Airborne Brigade Leaders Challenge Cup (2008-2009)
  • JROTC– Honor Unit with Distinction (2008-2009)
  • MCSD Technology Expo 1st, 2nd, and 3rd Place Winners (2008-2009)
  • Muscogee Excellence Foundation Award
  • National Board Certified Teachers
  • National Football League (NFL) Youth Grant (2008-2009)
  • Outstanding Delegation – Model UN (2008-2009)
  • Page One Winner (Citizenship) (2008-2009)
  • Page One Winner (Industrial/Vocational) (2008-2009)
  • Page One Runner-Up (Foreign Language) (2008-2009)
  • Page One Runner-Up (Journalism) (2008-2009)
  • Presidential Scholarships (2008-2009)
  • PTSA Appreciation Award (2008-2009)
  • Region 5-AA Runner-Up (2008-2009)
  • Region 5-AA Boys Track Champions (2008-2009)
  • Outstanding Team ICJ – Model UN (2009)
  • Best Team ICJ – Model UN (2008-2009)
  • Best Advocate ICJ – Model UN (2008-2009)
  • Region 5-AA Wrestling Champions (2009-2010)
  • Region 5-AA Area Duals Champions (2009-2010)
  • Region AA State Top 10 Wrestling (2009-2010)
  • State AA Boys Basketball Playoff Elite 8 (2009-2010)
  • MCSD Top 10 Teacher of the Year Finalist (2009-2010)
  • DECA State Officer (2009-2010)
  • MCSD Teacher of the Year – MSgt. Debra Everett (2009 – 2010)
  • AYP in Academic Performance – English & Mathematics (2009-2010)
  • Region 5-AA Wrestling Champions (2009-2010)
  • Region 5-AA Area Duals Champions (2009-2010)
  • Region AA State Top 10 (2009-2010)
  • State AA Boys Basketball Playoff Elite 8 (2009-2010)
  • MCSD Top 10 Teacher of the Year Finalist (2009-2010)
  • DECA State Officer (2009-2010)
  • MCSD Teacher of the Year [MSgt. Debra Everett] (2009 – 2010)
  • AYP in Academic Performance [English & Mathematics] (2009-2010)
  • Page One Winner – Career Technology (2010-2011)
  • Sara Spano Runner Up – Clyde Johnson (2010-2011)
  • 4th Place National Winner – Skill’s USA (2010-2011)
  • Region 5-AA State Top 10 Wrestling (2010-2011)
  • Increased ACT and SAT Scores (2010-2011)
  • 2nd Place Winner I/ISTEC Conference (2010-2011) – Rachael Cotterell and Jarvis Abron
  • Region 5-AA Wrestling Champions (2010-2011)
  • Region 5-AA Area Duals Champions (2010-2011)
  • State AA Wresting Champion (2010-2011) – Quintni Noel (112 Pounds)
  • State AA Wrestling Tournament Runner Up (2010-2011) – Derick Crosby (125 Pounds)
  • State AA Wrestling Tournament Runner Up (2010-2011) – DeKlane Hill (135 Pounds)
  • State AA Top 10 Wrestling Team (2010-2011)
  • Sara Spano Teacher of the Year Runner Up [Clyde Johnson] (2010-2011)
  • Earned AYP School Wide (2010-2011)
  • Region 5-AA Cross Country Runner Up (2011-2012)
  • Region 5-AA Soccer Champions (2011-2012)
  • NCWIT Award for Aspiration in  Computing National Winner (2011-2012) – Rachael Cotterell
  • Region 5-AA Wrestling Team Champions (2011-2012)
  • Region 5-AA Area Duals Team Champions (2011-2012)
  • State AA Top 10 Wrestling Team (2011-2012)
  • Three 1st Place Page One Award Winners (2012) Rachel Cottrell (Career and Technology), Ammie Evans (Citizenship), and Monica Chavez (Foreign Language)
  • Region 1-AA Volleyball Runner Up (2012-2013)
  • State AA Volleyball Playoff “Sweet 16” Appearance (2012-2013)
  • All Bi-City Coach of the Year in Volleyball (2012-2013) – Coach LaMont Sheffield
  • Boys Cross Country Region 5-AA Champions (2012-2013)
  • 2nd Place Winner I/ISTEC Conference (2012-2013) – Andre Carter, Robert Richards, and Randall Ratliff
  • Region 5-AA Wrestling Team Champions (2012-2013)
  • Region 5-AA Area Duals Team Champions (2012-2013)
  • GaDOE State Certified Advanced Placement Challenge School (2012-2013)
  • Region 5-AA Player of the Year (2012-2013) – Sean Buffen
  • Muscogee County School District JROTC Essay of the Year (2012-2013) – Cadet CSM Edward Williams
  • State AA Wrestling Champion (2012-2013) – Darren Sampson (145 Pounds)
  • Region 5-AA Boys Basketball Regular Season Champions (2012-2013)
  • Region 5-AA Boys Basketball Tournament Runner Up (2012-2013)
  • Region 5-AA Boys Basketball Playoffs “Sweet 16” Appearance (2012-2013)
  • 1st Place High School Division Winner – Valley Interfaith Promise, Inc. VIP Bed Race (2012-2013)
  • Region 5-AA Literary Meet Runner Up (2012-2013)